Rodzaje asekuracji i style przejść na highline

W odmianie slacka nazywanej highline czyli taśmach na wysokości możemy wyróżnić kilka postawowych rodzajów asekuracji:

 

 • Uprząż wspinaczkowa – Uprząż biodrowa normalnie stosowana do wspinaczki skałkowej. Do highline można używać tej samej uprzęży, której używa się do wspinania. Jeden koniec liny jest przywiązany do uprzęży a drugi do ringów znajdujących się na taśmie. W razie upadku z highline zawisamy pod taśmą.
Damian Czermak przygotowuje się do przejścia 50 metrowego "EBGB" Highline w Joshua Tree (Kalifornia/USA - 2009 ) (Fot. Jordan Tybon)

Damian Czermak przygotowuje się do przejścia 50 metrowego „EBGB” Highline w Joshua Tree (Kalifornia/USA – 2009 ) (Fot. Jordan Tybon)

 

 • Swami belt – Bardziej zaawansowany rodzaj asekuracji na highline. Jest to przywiązany do lonży pas oplatający nas pod żebrami – w razie upadku na lonżę może nas zaboleć. Tą metodę asekuracji wykorzystują bardziej doświadczeni highlinerzy, ponieważ potrafią spadając za każdym razem złapać taśmę.
Jan Gałek podczas pierwszego przejścia "Ciubaka" Highline w Tatrach, zlokalizowanego pomiędzy Zadnim Mnichem, a granią Cubryny (Fot. Wojtek Kozakiewicz)

Jan Gałek podczas pierwszego przejścia „Ciubaka” Highline w Tatrach, zlokalizowanego pomiędzy Zadnim Mnichem, a granią Cubryny (Fot. Wojtek Kozakiewicz)

 

 • Belt loop swami – rodzaj asekuracji, na highline gdzie następuje przywiązanie lonży w miejscu paska od spodni.
Faith Dickey w belt loop swami na highline w Ostrovie (Fot. Jordan Tybon)

Faith Dickey w belt loop swami na highline w Ostrovie (Fot. Jordan Tybon)

 

 • Leash swami – rodzaj asekuracji na highline gdzie lonżą jest tylko przewiązana wokół naszej talii.
Jan Gałek kompletujący przejście na Lost Arrow Spire (Fot. Jordan Tybon)

Jan Gałek kompletujący przejście na Lost Arrow Spire w leash swami (Fot. Jordan Tybon)

 

 • Ankle leash – rodzaj asekuracji na highline gdzie lonża jest przywiązana do naszej kostki.
Jan Gałek w ankle-leash na jednym z krótszych, lecz nieźle eksponowanych highline podczas spotkania w Monte Piana w 2013 roku (Fot. Marek Bicz)

Jan Gałek w ankle-leash na jednym z krótszych, lecz nieźle eksponowanych highline podczas spotkania w Monte Piana w 2013 roku (Fot. Marek Bicz)

 

 • Double ankle leash – przewiązana pod taśmą lina gdzie każdy z końców jest przywiązany do obu kostek.

 

Wariacji dotyczących asekuracji jest dużo więcej.

UWAGA! Wymienione powyżej rodzaje asekuracji oprócz uprzęży wspinaczkowej są używane tylko przez doświadczonych highlinerów i profesjonalistów. Osoby decydujące się na dany rodzaj asekuracji podczas przejścia na highline nie doprowadzają do dużych wychyleń ciała na boki, przez co są w stanie przy upadku za każdym razem złapać taśmę. Wykonują to również wyłącznie na swoje własne ryzyko. W przypadku odpadnięcia i nie złapania taśmy konsekwencjami mogą być poważne kontuzje i obrażenia. Nieliczni decydują się na przejścia bez asekuracji, co nosi nazwę Free Solo.

Highline, choć jest uważany za odmianę ekstremalna slackline, jest wzglednie bezpiecznym sportem biorąc pod uwagę procent wypadków, które wydarzyły się licząc w przeciągu około 40 lat istnienia tego sportu.

 

Połączenie uprzęży i ringów na highlinie

Lonża – W highline jest to lina dynamiczna, która łączy ringi i naszą uprząż. Jesteśmy przywiązani do niej węzłem podwójną ósemką. W razie utraty równowagi i nie złapania przez nas taśmy zawisamy na lonży około 1,5 metra pod highlinem. Podczas przejścia lonżę można mieć z boku naszej uprzęży lub pomiędzy nogami (kwestia wygody).

 

Po odpadnięciu zawisamy na lonży (Fot. Grzegorz Lisowski)

Po odpadnięciu zawisamy na lonży (Fot. Grzegorz Lisowski)

 

Wspinanie się po lonży z powrotem na highline (Fot. Nigra Photo)

Wspinanie się po lonży z powrotem na highline (Fot. Grzegorz Lisowski)

 

Style przejść highline/longline:

 • OS – On-sight – przejście w pierwszej próbie (pierwsze spróbowanie highline kiedykolwiek).
 • FM – Full Man – przejście taśmy w obie strony.
 • OW – One Way – przejscie w jedną stronę. Czasami określane tez jako HM (Half Man).
 • FS – Free Solo – przejście highline bez żadnej asekuracji.
 • FA – First Ascent – pierwsza osoba dokonująca przejścia danego highlina. Zazwyczaj osoba, która pierwsza przejdzie nowego highline ma prawo do nazwania go.
 • FFA – First Female Ascent – Pierwsze kobiece przejście highline.

Autor: SlackOn

Udostępnij ten post na
 • Wojciech Celmer

  W końcu wiem co znaczą dane skróty ^^ dzięki