Pierwsze highliny na Islandii

Jest to niewątpliwie jeden z ciekawszych projektów w ostatnim czasie. Czeska ekipa Equilibrium postanowiła wybrać się na Islandię spróbować zrealizować tam projekt swoich marzeń – powiesić tam pierwsze highliny.  Wyprawa odbywać się będzie 3-18 lipca 2014 czyli rozpoczyna się już za tydzień.

 

Wizualizacja możliwych linii do zawieszenia

Wizualizacja możliwych linii do zawieszenia

 

Celem wyprawy jest formacja skalna Troll Rocks (Reynisdrangar po Islandzku) czyli bazaltowe kolumny wystające z Oceanu Atlantyckiego na południu Islandii. Wspaniałe i malownicze 79-metrowe filary wystają z wody około 200 metrów od brzegu. Legenda głosi, że skały to 3 trole, które nie zdążyły ukryć się przed blaskiem wschodzącego słońca i zostały zamienione w kamień.

W planach jest wspięcie się na wieże w klasyczny sposób i zawieszenie od 2-5 linii długości od 30 do 120 metrów. Możliwości to:

Linia 1- 30 m

Linia 2- 50 m

Linia 3- 65 m

Linia 4- 100 m

Linia 5- 130 m

 

Ančee Kančee Kuchařová, organizatorka i będąca jedną z członków wyprawy, jest pomysłodawczynią całego przedsięwzięcia. Opisuje emocjonująco zdjęcie, które zobaczyła kilka lat temu:

Troll Rocks na Islandii

Troll Rocks na Islandii

 

To jest to o czym marzę, to jest to o czym marzę głęboko…
Zdjęcie przedstawia skały, które zobaczyłam po raz pierwszy w 2012 roku. Totalnie mnie oczarowały. Zaczęłam poszukiwać informacji gdzie to jest, jak wysoko i czy są tam jakieś możliwości jakieś na highliny.
… Najpiękniejszy projekt liczy 110-112 metrów długości. Nie jestem pewna czy w tamtym czasie ktokolwiek mógł przekroczyć tak długi highline.
Ale dwa lata później pojawiło się dwóch Czeskich slacklinerów, którzy przeszli highliny powyżej 100 metrów. Danny Menšík I Peeto Kučera. Razem z nimi I naszym teamem ustawiliśmy go jako jeden z naszych projektów.
Pomyślmy razem pozytywnie. Jeśli uda nam się uzyskać wystarczająco wsparcia, możemy spełnić nasze marzenie. Wspiąć się na skały na które nikt jeszcze się nie wspiął i przejść przestrzeń gdzie nikt inny jeszcze nie był.

 

W składzie teamu znajduję się grupa najlepszych highlinerów z Czech:

 

Anna Kuchařová

Anna Kuchařová na highline Zdj. Jan Šimánek

Anna Kuchařová Zdj. Jan Šimánek

Jedna z najlepszych damskich highlinerek na świecie i członek damskiego highlinowego projektu G4G (G4G na facebooku). Sponsorowana przez Adidas Outdoor, Equilibrium slacklines i będąca członkiem teamu Hannibala. Ma 25 lat i uzyskała tytuł inżyniera z architektury. Niedawno ukończyła wyprawę po najpiękniejszych amerykańskich miejscach highlinowych między innymi Yosemite, Moab i Castle Crags. Była gościem specjalnym na wielu licznych festiwalach w tym Urban Highline Festival w Lublinie, Natural Games w Millau, This Rock na Ukrainie.

 

Danny Menšík

Danny Menšík Zdj. Eva Želva

Danny Menšík Zdj. Eva Želva

Danny w ciągu swoich 18 lat zdążył już pobić rekord na przejście najdłuższego longline na świecie, a ostatnio przeszedł trzeci najdłuższy highline na świecie. Jest jednym z niewielu ludzi, którzy wykonali trick „Luke Skywalker”. Jego sponsorami są Adidas Outdoor oraz Equilibrium.cz.

 

Petr Peeto Kučera

Petr Kucera Zdj. Eva Želva

Petr Kucera Zdj. Eva Želva

 22-letni Peeto jest jednym z najlepszych w najbardziej ekstremalnej odmianie sportu highline – free solo. Jest jednym z niewielu ludzi, którzy przeszli highline powyżej 100 metrów i wykonali trick „Luke Skywalker”. Peeto jest bardzo dobrym wspinaczem i organizuje wiele róznych sportowych wydarzeń w Czechach. Jest sponsorowany przez Hannibala i lajny.cz.

 

Lukáš Černý

Lukáš Černý

Lukáš Černý

 Najlepszy czeski trickliner. Jest mistrzem w tym co robi i potrafi zawsze zrobić najlepszy show. Jest również wspinaczem nie bojącym się wyzwań. Członek Adidas Outdoor teamu.

 

Petr Voŕíśek

Petr Voŕíśek Zdj. Eva Želva

Petr Voŕíśek Zdj. Eva Želva

Jeden z najlepszych czeskich highlinerów i tricklinerów. Jest mistrzem wykonywania statycznych tricków i tzw. „surfingu”. Petr wiecznie tryska optymizmem i zawsze towarzyszy mu uśmiech na twarzy co sprawia, że każde jego wystąpienie jest niezwykle atrakcyjne. Sponsorowany przez lajny.cz.

 

Jan Šimánek (fotograf)

Jan Šimánek Fot. Nataly

Jan Šimánek Fot. Nataly

Dokumentarzysta ekspedycji. W swoich kreacjach pracujenad zdjęciami powiązanymi z klasyką filmową, fotografią dokumentalną, amatorską i humorystyczną. Jest również wspinaczem specjalizującym się w niebezpiecznych przejściach w Czeskich piachach i free solo.

 

Video w którym Czesi opowiadają o swojej wyprawie:

 

Projekt jest niezwykle trudny, ponieważ formacja Troll Rocks jest dziewicza i nie do końca wiadomo czego można się tam spodziewać. Oczywiście lista sprzętu Czechów, którą ze sobą zabierają, jest ogromna.

Mocno trzymamy kciuki za sukces wyprawy! 😀

 

Strona www wyprawy czechów: http://hisland.squarespace.com/

 

Śledź wszystkie najnowsze informacje na SlackOn na Facebooku!

SlackOn! 😀

v

Autor: SlackOn

Udostępnij ten post na