Jaką wybrać uprząż na highline?

Paweł Żukowski na "Silosy" highline we Wrocławiu fot. Joanna Jaskólska

Paweł Żukowski na „Silosy” highline we Wrocławiu fot. Joanna Jaskólska

 

Niezbędnym elementem przy spróbowaniu pierwszego w życiu highline jest posiadanie uprzęży wspinaczkowej. Jeśli jeszcze nie masz uprzęży, a chciałbyś spróbować highline zawsze możesz na pierwszy raz od kogoś ją pożyczyć. Najlepiej jednak jest mieć swoją ze względu na bezpieczeństwo i własną wygodę.  Jest to koszt rzędu 120-200 zł. Postaramy się przedstawić kilka podpowiedzi na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Dobranie i dopasowanie uprzęży jest to bardzo indywidualna kwestia, bo każdy ma inną budowę ciała. Tutaj pomocne będą wyspecjalizowane sklepy wspinaczkowe, gdzie bez problemu przetestujesz uprzęże wisząc podpięty na karabinku. Odradzamy zakup uprzęży używanej, bo nigdy nie znamy jej historii.

Do highlinowania potrzebna będzie nam uprząż biodrowa (istnieją jeszcze uprzęże pełne – głównie stosowane w pracach na wysokości i specjalne uprzęże pełne stosowane dla dzieci).

Wyróżniamy kilka rodzajów uprzęży

 • Uprząż biodrowa – najpopularniejszy rodzaj uprzęży wspinaczkowych. Idealna do wszystkich rodzajów wspinania (ścianka, skały, góry) jak i również do highline.
Uprząż biodrowa Ocun Twist Basic

Uprząż biodrowa Ocun Twist Basic

 

 • Uprząż pełna – jest to połączenie uprzęży biodrowej z górną – piersiową.
  Używana jest głównie do prac na wysokości. Uprząż pełna ma jednak sporo wad: jest mniej wygodna i mniej uniwersalna. Produkowane są również specjalne uprzęże pełne dla dzieci do około 5-10 roku życia. Nie warto próbować dziecko zmieścić w zbyt dużą uprząż biodrową, ponieważ może po prostu z niej wylecieć.
Uprząż dziecięca Edelrid Fraggle Kombi

Uprząż dziecięca Edelrid Fraggle Kombi

 

 • Uprząż piersiowa – najczęściej używana, jako komplet razem z biodrową. Stosowana czasami do skoków z wysokości tzw. Ropejump.
Uprząż piersiowa Bobingo Singing Rock

Uprząż piersiowa Bobingo Singing Rock

 

Typy uprzęży biodrowych:

 • Nieregulowana – Jest to uprząż, w której pasy udowe nie posiadają regulacji. Taka uprząż używana jest głownie na ściankach wspinaczkowych, w skałach i na highline. Jest lekka, zazwyczaj tańsza i dopasowana konkretnie pod wymiary danej osoby. Może się okazać, że w zimniejsze dni kiedy potrzebujemy założyć grubsze spodnie możemy się w nią nie zmieścić. Dobrze dobrana uprząż nieregulowana pozwala na używanie jej w każdych warunkach lecz wymaga to doświadczenia. Początkujący uważają brak regulacji za wadę ale w większości przypadków okazuje się, że w przyszłości wcale jej nie używamy. Raz wyregulowana okazuje się świetnie dopasowana bez potrzeby ponownego poprawiania jej. Ważna cechą tej uprzeży jest fakt, ze nie posiada zbędnych elementów, które mogą haczyć.
Uprząż nieregulowana Petzl Sama

Uprząż nieregulowana Petzl Sama

Marcin Cybulski na „AAARGH!!!!” highline w Sokolikach w nieregulowanej uprzęży Petzl Sama

Marcin Cybulski na „AAARGH!!!!” highline w Sokolikach w uprzęży Petzl Sama

 

 • Regulowane – Może być stosowana do każdego rodzaju wspinaczki, a także do highline. Jest dobrym wyborem jeśli chodzi o pierwszą uprząż ze względu na jej uniwersalność. Tak naprawdę będziemy jeździć na wyprawy highlinowe w różnych warunkach. Musimy być przygotowani na bardzo złą pogodę i grube spodnie – szczególnie w górach pogoda może nas mocno zaskoczyć.
Uprząż regulowana Ocun Twist Lady

Uprząż z regulowanymi nogawkami, jedną klamrą w pasie i systemem MWS (damski model Ocun Twist Basic) Ocun Twist Lady

Karolina Lis na „6th Avenue” highline w uprzęży pokazanej wyżej z regulowanymi nogawkami, jedną klamrą w pasie i systemem MWS (damski model Ocun Twist Basic)

Karolina Lis na „6th Avenue” highline w damskiej uprzęży (damski model Ocun Twist Basic)

 

Niektóre firmy produkujące uprzęże stosują rozwiązanie zapewniające nam spory zakres regulacji pasa za pomocą tylko jednej klamry. Jest to tzw. System MWS czyli pas składający się z dwóch warstw. Dzięki temu, że zewnętrzna nie jest przyszyta na stałe do pasa głównego łącznik uprzęży oraz pas zewnętrzny niezależnie od stopnia regulacji jest zawsze w prawidłowym położeniu do siebie. Zaletą tej konstrukcji jest uzyskanie uprzęży o niskiej wadze, bez dodatkowych klamer i dużym zakresie regulacji. Nie jest to rozwiązanie konieczne, ale wygodne.

 

Jak dobrać odpowiednią uprząż?

Jest kilka podstawowych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę przy pierwszym zakupie.

 1. Wygoda – Zazwyczaj szersze pasy dają nam większa wygodę, ale tez za szerokie mogą krępować nasze rucy. Jest to indywidualna kwestia budowy i wielkości naszego ciała. Tak wygoda jest jedeym z ważniejszych czynników ze względu na to, że może zdarzyć nam się spaść na lonżę i spędzić w niej długi czas np. wisząc pod highlinem, czego wprost nie da się czasami uniknąć. Dlatego najlepiej unikać uprzęży z wąskimi paskami, ponieważ mogą wżynać się w nasze ciało.

Aby sprawdzić czy uprząż jest dobrze dopasowana należy zawisnąć na karabinku wpiętym do łącznika znajdującego się na środku uprzęży. Najlepiej powisieć w niej kilka minut, aby sprawdzić jak nasze ciało się w niej czuje. Z pozoru każda uprząż może nam się wydawać dość wygodna do momentu jak musimy dłużej w niej powisieć.

Dość szerokie pasy udowe wyłożone oddychającą gąbką dają nam komfort użytkowania (Uprząż Ocun WeBee)

Dość szerokie pasy udowe wyłożone oddychającą gąbką dają nam komfort użytkowania (Uprząż Ocun WeBee)

 

 1. Waga – Nie ma co szukać ultra lekkiej uprzeży na początek, ponieważ w parze z niska wagą zmniejsza sie tez jej wygoda i wzrasta cena. Oszczędność wagi ma znaczenie przy wspinaniu na najwyższym poziomie.
 2. Szpejarki – Są to boczne paski, które umożliwiają zaczepianie potrzebnego osprzętu. W highline ich zastosowanie różni się od wspinania, ale trzeba pamiętać o tym, że czasami, aby wejść na jakąś taśmę na wysokości musimy się gdzieś najpierw wspiąć. Najlepiej wybrać uprząż ze standardową ilością czterech szpejarek, gdyż jest to najbardziej optymalna ilość.
Szpejarki (Uprząż Ocun WeBee)

Szpejarki (Uprząż Ocun WeBee)

 

 1. KLAMRY

Klamry zwykłe

Takie klamry odchodzą obecnie w niepamięć. Są stosowane przez coraz mniejszą ilość producentów. Klamry zwykłe po dopasowaniu długości wymagają przełożenia powrotnego w celu zabezpieczenia co nie jest to bezpieczne, ponieważ niedoświadczeni użytkownicy mogą o tym zapomnieć. Takie klamry stosuje się tylko w jednym celu – aby obniżyć cenę.

Przykład klamer zywkłych (Uprząż Lhotse Mercy)

Przykład klamer zywkłych (Uprząż Lhotse Mercy)

 

– Klamry szybkie typu slide-lock

Są to zdecydowanie najlepsze i najwygodniejsze klamry stosowane obecnie w uprzężach. Składają się z dwóch elementów, które dzięki odpowiedniemu ułożeniu zapewniają stałe blokowanie taśmy. W przypadku slide-lock wystarczy pociągnąć za taśmę w celu zapięcia lub podnieść element klamry, aby ją poluzować i nie ma niebezpieczeństwa samoistnego luzowania. Te rodzaje klamer są zdecydowanie najwygodniejsze w użyciu.

Klamra szybka typu slide-lock (damski model Ocun Twist Basic)

Klamra szybka typu slide-lock (damski model Ocun Twist Basic)

 

 1. Rozmiar i dopasowanie – Prawidłowe dopasowanie uprzęży polega na dopasowaniu jej tak, aby pas biodrowy po pociągnięciu za szpejarki nie zsuwał się z naszych bioder w dół. Jeśli chodzi o pasy udowe powinny być luźniejsze w taki sposób, aby nasza dłoń wchodziła pod nie płasko.

Producenci zwykle podają zakres trzech rozmiarów S, M, L, którymi należy się sugerować podczas zakupu uprzęży. Jest to niezwykle istotna kwestia, ponieważ od tego będzie w dużej mierze zależało nasze bezpieczeństwo. Zbyt luźna uprząż może skutkować wypadkiem – wyśliźnięciem się z uprzęży.

 1. Modele damskie – Są to uprzęże stworzone specjalnie dla kobiet, które uwzględniają ich różniącą się znacznie od mężczyzn budowę anatomiczną. Głównie chodzi o kształt bioder. Uprzęże damskie są zwykle „wyższe” (mają dłuższe paski idące od łącznika do nogawek). Nie jest to wyłącznie chwyt marketingowy i użycie innych kolorów. Niektóre firmy produkują wersje damskie, które niewiele różnią się od męskich – trzeba na to uważać. Są też takie gdzie konstrukcja uprzęży damskiej różni się diametralnie zarówno budową jak i wygodą. Polecam dziewczynom pomierzenie wielu uprzęży i o zasięgnięcie rady sprzedawcy w górskim sklepie.
Damska Uprząż Black Diamond Primrose

Damska Uprząż Black Diamond Primrose

 

Żywotność i czyszczenie

Należy pamiętać, że uprzęż ma swoją żywotność i jej wytrzymałość może się pogorszyć, jeżeli o nią nie dbamy. Nie wolno po niej deptać, szczególnie na kamienistej lub piaszczystej ziemi. Kontakt z agresywnymi chemikaliami może zmienić strukturę i osłabić włókna taśm (nie prać w pralce). Uprząż należy myć jedynie ciepłą wodą i ewentualnie małą szczotką w celu usunięcia opornych brudów.

We wspinaniu uprząż eksploatowana i obciążana jest znacznie bardziej niż w highliningu. Gdy juz nauczymy się łapać taśmę liczba lotów zostaje znacznie ograniczona i zdarza się bardzo rzadko.

Przyjmuje się okres 10 lat jako maksymalny czas wytrzymałości elementów tekstylnych. W przypadku intensywnego użytkowania czas ten ulegnie skróceniu.

 

Uwaga! Uprząż należy koniecznie wymienić na nową:

 1. Po około 5-10 latach, w zależności od intensywności użytkowania.
 2. Przy najmniejszych oznakach zniszczenia lub puszczania szwów.

 

Śledź wszystkie najnowsze informacje na SlackOn na Facebooku!

Be safe and SlackOn! 😀

Autor: SlackOn

Udostępnij ten post na