Jaką kupić taśmę?

Kupno pierwszej taśmy może wydawać się trudnym wyborem. Sklepy slacklinowe oferują nam taśmy szerokości 2,5 cm i 5 cm. Zatem jaką kupić taśmę?

Jaką kupić taśmę?

Czym one się różnią?

Taśmy 2,5 cm czyli jednocalowe przeznaczone są głównie do chodzenia. Dzięki temu, że są cienkie można je zawiesić na bardzo dużej odległości. Taśmy 5 cm czyli trickline są to taśmy przeznaczone do wykonywania ewolucji. Dzięki temu, że taśma jest szersza pozwala nam to na łatwiejsze wylądowanie wielu tricków.

 

Szerokość taśmy nie wpływa na jej trudność!
Pierwsze wrażenie może być takie, że taśma szersza będzie łatwiejsza, ponieważ łatwo w nią trafić. Dla przykładu chodzenie po taśmie 5 cm nie jest zbyt przyjemne, ponieważ taśma ta odchyla się na boki i ciężej jest ją ustabilizować. Tak naprawdę środek ciężkości w obu przypadkach taśm przebiega w tym samym miejscu więc dodatkowy materiał na brzegach taśmy będzie nam tak naprawdę tylko przeszkadzał niż pomagał. Jeśli natomiast chcemy robić tricki taśma wąska jest kiepskim wyborem.

Na początek myślę, że warto polecić najlepiej taśmę cienką, ponieważ szybciej można nauczyć się po niej chodzić i balansować (i jest tańsza). Jednak jeśli jesteś przekonany, że trickline i akrobacje to Twoje powołanie – to jest właśnie taśma dla Ciebie.

 

Tak naprawdę tym, czym powinniśmy się głównie kierować przy kupnie pierwszej taśmy jest to:

Cena – Przede wszystkim nie wiemy czy slack jest to chwilowa zajawka czy długoterminowa miłość. Nie warto na pewno inwestować w pierwsza taśmę dużej kwoty pieniędzy.

Kupno kompletnego zestawu – Nie warto od początku kompletować całego sprzętu po kawałku tylko kupić kompletny set. Dzięki niemu już w pierwszy dzień otrzymania zestawu będziemy mogli pójść do parku i rozpocząć naukę chodzenia na taśmie. Taki set wbrew pozorom starczy nam na dość długo i przede wszystkim da pojęcie o tym w jakim kierunku chcielibyśmy iść w przyszłości.

Kompletny set zawiera:

  • zawiesie służące do oplecenia drzew,
  • stalowy napinacz służący do napięcia naszej taśmy,
  • samą taśmę po której będziemy chodzić,
  • karabinki lub szekle do połączenia elementów naszego systemu,
  • ochronki na drzewa (zwykle kupuje się je osobno).

– Optymalna długość – Na początku warto zwrócić uwagę na długość taśmy, którą chcemy zakupić. Najlepiej jest to 15-25 metrów. Dla dzieci polecałabym krótszy zestaw (może być też taśma szersza), a dla osób starszych 20-25 metrów. Ta długość jest optymalną, aby zacząć i później coraz bardziej rozwijać jak poczujemy się gotowi na dłuższą taśmę. Tak naprawdę na początku nauki tak naprawdę zaczynamy od powieszenia taśmy na długości około 10 metrów.

Bardzo ważnym czynnikiem jest to, aby nie kupować taśm w nieautoryzowanych sklepach na np. allegro. Można tam kupić wiele slacko-podobnych taśm, które swoimi właściwościami taśmę do slacka niewiele przypominają lub są zwykłymi taśmami transportowymi. Można też natknąć się na taśmy tak rozciągliwe, że napięcie jej będzie prawie niemożliwe. Jedyne porównanie jakie przychodzi mi do głowy to kupno roweru górskiego ze sklepu rowerowego, a z supermarketu.

– Kupno zestawu w jednym ze sklepów ze sprzętem dedykowanym do slackline:

Slackline.pl

Slackhouseshop.pl

2trees.pl

 

Nasze sugerowane zestawy na początek to:

Levi Set – 15 metrowa taśma, idealna dla młodszych, do użycia rekreacyjnego lub do powieszenia na ogródku.

 

Monster Set Bardzo uniwersalny 25-metrowy zestaw. Jest świetny na początek, ponieważ taśma jest dość długa i dlatego ma spore możliwości. Starcza nawet na kilka miesięcy treningów. Jeśli rozwiesimy ją na pełnej długości i zawiesimy ją wyżej potrafi być naprawdę dość trudna do przejścia.

 

Ten zestaw możesz zobaczyć na naszym video Tutorial Slackline Monster Set 25 – Jak napiąć taśmę?.

 

Tak naprawdę niezależnie od tego jaką taśmę kupicie na początku radości jest tyle samo!

 

Czytaj dalej: Jak powiesić taśmę?

Autor: SlackOn

Udostępnij ten post na