Estończyk zwycięzcą pierwszych zawodów Red Bull Slackship w Gdyni

W sobotę 11 lipca, 25 metrów nad pokładem największego polskiego żaglowca, rozegrane zostały zawody Red Bull Slackship. Po raz pierwszy w historii dyscypliny, taśma trickline została zawieszona na tak dużej wysokości, w otwartej przestrzeni. Toczący się pomiędzy masztami Daru Młodzieży sportowy spektakl oceniany był przez jury. Spośród 10 uczestników najlepsze noty zebrał Estończyk – Tauri Vahesaar. Nasz polski reprezentant i członek polskiej ekipy Slackhouse, Filip Oleksik w swoim debiucie zajął 7 miejsce co jest jego wielkim sukcesem.

 

Tauri Vahesaar zdobywca I miejsca w zawodach Red Bull Slackship fot. Łukasz Nazdraczew

Tauri Vahesaar zdobywca I miejsca w zawodach Red Bull Slackship fot. Łukasz Nazdraczew

 

Trickline to fascynująca odmiana slackline, w której zawodnicy wykonują skomplikowane triki, balansując na wąskich taśmach rozpiętych na wysokości. Międzynarodowa elita tego sportu zawitała 11 lipca 2015 r. do Gdyni, by zmierzyć się w pierwszej edycji Red Bull Slackship. Podobne wydarzenia rozegrały się wcześniej tylko trzy razy na świecie – dwa razy we Włoszech i w USA. Polską imprezę wyróżniała jednak jej nietypowa sceneria – taśma była zawieszona pomiędzy masztami żaglowca Dar Młodzieży – jak i poziom trudności zawodów. Slacklinowa rywalizacja jeszcze nigdy nie odbywała się na tak dużej wysokości, a jedynym zabezpieczeniem zawodników była zawieszona kilka metrów poniżej taśmy, siatka. Otwarta przestrzeń i brak punktu odniesienia, wymagały od uczestników dużej odwagi i koncentracji podczas wykonywanych ewolucji.

 

Jaan Roose na Darze Młodzieży podczas zawodów Red Bull Slackship w Gdyni

Jaan Roose na Darze Młodzieży podczas zawodów Red Bull Slackship w Gdyni

 

W zawodach udział wzięło 10 slacklinerów z Niemiec, Austrii, USA, Brazylii, Estonii i Francji. Reprezentantem naszego kraju był debiutujący w tego typu zawodach 17-letni Filip Oleksik. Podczas 4 rund, uczestnicy dawali dwuminutowy pokaz swoich umiejętności. Stopień skomplikowania trików zależał od nich samychi ich wyobraźni. Każdy z zawodników starał się oczarować publiczność i jury imponującymi trikami, zaś najlepszym okazał się 22-latek, Tauri Vahesaar, z Estonii.

„To mój największy sukces w życiu! Jestem przeszczęśliwy, bo mocno walczyłem, by zaprezentować się z jak najlepszej strony. W trzeciej rundzie spadłem w trakcie swojego pokazu, jednak wcześniejszymi wynikami zapewniłem sobie miejsce w finale. Cieszę się, że mogłem tu być, to niesamowita impreza!”

– powiedział zwycięzca zawodów Red Bull Slackship. Vahesaar zdobył także nagrodę za wykonanie najlepszego triku.

 

Jedyny reprezentant Polski Filip Oleksik wykonujący ewolucje podczas zawodów Red Bull Slackship w Gdyni fot. Łukasz Nazdraczew

Jedyny reprezentant Polski Filip Oleksik wykonujący ewolucje podczas zawodów Red Bull Slackship w Gdyni fot. Łukasz Nazdraczew

 

Podniebny, ponad czterogodzinny pojedynek wzbudzał głośne owacje kibiców, zgromadzonych na Skwerze Kościuszki. Jedyny Polak w stawce, Filip Oleksik przyznawał, że entuzjastyczny doping dodawał mu sił podczas zmagań.

 To mega ekscytujące doświadczenie. Dziękuję wszystkim, którzy we mnie wierzyli. Jestem szczęśliwy, że ja, licealista z Krakowa, trenujący slackline po szkole, mogę mierzyć się z najlepszymi zawodnikami, profesjonalistami z całego świata

– mówił szczęśliwy Filip, tuż po zakończeniu udziału w zawodach w 3 rundzie.

 

Ciepłych słów pod adresem publiczności nie szczędził także dyrektor sportowy zawodów.

Super, że kibice przybyli tak licznie i tak ciepło przyjęli uczestników. Jestem z nich dumny, bo to były niezwykle trudne zawody, a oni zaprezentowali bardzo wysoki poziom. Świetnie poradzili sobie w tej lokalizacji, a ich triki wykonywane na dwóch taśmach, zawieszonych pomiędzy masztami, zapierały dech w piersiach. Mieliśmy szczęście, że i pogoda dopisała. Cieszę się, że wszystko poszło tak gładko. To był fascynujący dzień.

– podsumował Lukas Irmler.

 

Tauri Vahesaar, Carlos Neto i Benni Schmid na podium zawodów Red Bull Slackship w Gdyni

Tauri Vahesaar, Carlos Neto i Benni Schmid na podium zawodów Red Bull Slackship w Gdyni

 

RED BULL SLACKSHIP – WYNIKI

I miejsce: Tauri Vahesaar (ESTONIA)

II miejsce: Carlos Neto (BRAZYLIA)

III miejsce: Benni Schmid (NIEMCY)

 

Zobacz oficjalne video z zawodów!

Więcej informacji na www.redbull.pl/slackship

 Zobacz całą galerię z zawodów na Facebooku

Śledź wszystkie najnowsze informacje na SlackOn na Facebooku!

SlackOn!

Autor: SlackOn

Udostępnij ten post na